Gabonaaratási helyzetkép...

2015. Júl. 15. 12:13

 
 
 
Múlt héttől folytatódott az aratás az őszi búzával és tavaszi árpával a Közép- és Dél-Dunántúli régióban. Elég vegyesek az eredmények az eddigi "csapadékhiányos" időjárásunk miatt. - Botka Trixi bejegyzése

 
 
45-100 mázsáig is tolódnak a termésátlagok hektáronként, minőségre viszont jól teljesítenek az idei búzák térségünkben. Elmondható, hogy az idei évre inkább a minőség és a mennyiség fordított arányossága a jellemző. Vannak kiváló minőségű javító és malmi búzák, a 60 mázsa/ha környéki mennyiség mellett a 9-11t/ha-os takarmány búza eredmény sem ritka ugyanebben a térségben. Akadnak olyan termelők is, akik pozitív példaként szolgálnak, és átlagban malmi gabonatermésük 10t/ha-os számokat hozott. Nem vitás, hogy ehhez kellett a megfelelő agrotechnika és a jó elővetemény (ami általában a borsó), az optimális fejtrágyázás és az integrált növényvédelem.  

Eléggé elhúzódó az aratás a júliusi szeszélyes záporok miatt. Mostanában szinte minden héten kapunk egy kis égi áldást, ami a kukoricának és a többi kapás kultúrának jó ugyan, de a gabonák aratásába igen csak belezavar.
A tavaszi árpák is egész jól átvészelték a szélsőséges időjárást és így a sörgyárak sem maradnak megfelelő minőségű sörárpa utánpótlás nélkül.

Az eddig feldolgozott országos adatok szerint, az őszi árpát szinte már mindenütt levágták és az 5 tonnás átlagterméssel majdnem 1.100.000 tonna árpa termett az országban. Az őszi búzának a felét levágták ugyan, de így is még országosan fél millió hektárnyi kint van a szántóföldeken. A tavaszi árpa 15%-os feldolgozottság mellett 3,5t/ha átlagterméssel kerül be az üzemekbe. 
 
  
                                 
 

Bloggereink

Gyüre András
mezőgazdasági mérnök, Mezőkovácsháza
A mezőgazdaság szeretete már gyerekkoromban belém ivódott, ezért nem volt kérdés, hogy az agrárszférában képzelem el a jövőm. tovább

"Mondhatom, hogy a mezőgazdaság szeretete már gyermekkoromban belém ivódott. Kisgyermekként édesapám rengeteg alkalommal magával vitt, ha dolgozni ment, így már akkor lehetőségem nyílt a tanulásra.
 
Számomra még csupán gyermekjátéknak tűnt, hogy beülhetek a traktorokba és hallgathatom amint a felnőttek a gazdálkodásról beszélnek, mégis már akkor rengeteget tanultam ebből. Ahogy idősödtem a játékból komoly feladatok váltak és egyre felelősségteljesebbnek éreztem amit csinálok. Érettségi után nem volt kérdés, hogy az agrárszférában szeretnék elhelyezkedni, így a továbbtanulást a gödöllői Szent István Egyetemen folytattam.
 
2011-ben diplomát szereztem mezőgazdasági mérnök szakon. Azóta saját családi gazdaságunkban szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozom hozzávetőleg 450 ha-on.
 
Úgy gondolom, hogy rengeteget kell még tanulnom erről a szakmáról, de egyszer egy általam nagyra tartott ember azt mondta nekem, hogy "csak akkor nem tanul a gazdász ember többet, ha már nem lesz föld amit megműveljen.” Tehát nem csak a jó pap tanul holtig.
Véleményem szerint van ebben az állításban igazság. Ezt a szakmát tankönyvekből megtanulni nem lehet, minden év mutat valami újat."
Botka Beatrix
növénytermesztő mérnök, Siófok
Hiszem, hogy a föld egy biztos pont az ember életében. Nagyapám tapasztalatát ötvözöm az iskolában tanultakkal. tovább

"Negyedik generációs fiatal gazdaként tevékenykedem legszebb tavunk a Balaton mellett Siófok és Balatonszabadi külterületén. Családi gazdaságunk 70 hektárt foglal magában, melynek 2008 óta vagyok aktív tagja. Kizárólag szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozunk.
 
Kisgyermekként inkább a ló szeretetem volt a nagyobb, de nagyapám szerint a ló már fél mezőgazdaság, így általános iskola után a kaposvári Móricz Zsigmond mezőgazdasági szakközépiskolában kezdtem meg tanulmányaimat, ahol nem csak mezőgazdasági gyakorlatot, hanem érettségit is szereztem. Innen egyenes út vezetett a keszthelyi Pannon Egyetem Georgikon Karára, ahova növénytermesztő mérnöknek jelentkeztem és az itthoni munka mellett végeztem el és diplomáztam le.
 
Ez alatt az idő alatt megfordult bennem a dolog és a növények, a traktorozás lett a legkedveltebb időtöltésem. Bár a ló témáról sem mondtam még le véglegesen.
 
Nagyapám 60 éves tapasztalatait sikeresen ötvözöm az iskolában tanultakkal, de évről évre több és több tapasztalatot szerzek. Az idei évtől egy 350 hektáros gazdaságnak is a kordinátora lettem, amellyel még jobban kinyílik a világ előttem a növénytermesztő szakmával kapcsolatban. A környék legjobb ellenpéldája vagyok a mondásnak, miszerint a mezőgazdaság férfinak való munka.
 
Hiszem, hogy a föld egy biztos pont az ember életében, ahogy a család is. Örömmel tölt el, hogy én ezt mind együtt tudhatom a magaménak."